internet, lublin, stałe łącze, transmisja danych, hosting, webmastering, domeny, email, konto, konta, www
LubMAN Logo
Zaloguj się do strefy klienta
Identyfikator
Hasło
Zarejestruj siępomoc
Informacje o zagrożeniach, oraz sposobach ochrony bezpieczeństwa, prywatności i danych osobowych

Korzystanie z internetu wiąże się z wieloma korzyściami, ale także z pewnymi zagrożeniami, których należy być świadomym i ich unikać.

Oto niektóre z zagrożeń:

  • Złośliwe oprogramowanie (malware) – to programy, które mogą uszkodzić komputer, wykradać dane, blokować dostęp lub przejmować kontrolę nad systemem. Można się z nimi zetknąć, pobierając podejrzane pliki, klikając w fałszywe linki lub wchodząc na niebezpieczne strony. Aby się przed nimi chronić, należy używać aktualnego antywirusa, zapory sieciowej i unikać podejrzanych źródeł.

  • Wyłudzanie danych osobowych i pieniędzy (phishing) – to metoda oszustwa polegająca na podszywaniu się pod wiarygodną instytucję lub osobę i próbie wyłudzenia poufnych informacji, takich jak hasła, numery kart kredytowych czy dane do kont bankowych. Może to nastąpić poprzez wysłanie fałszywego e-maila, wiadomości SMS lub telefonu. Aby się przed tym ustrzec, należy sprawdzać nadawcę i adresat wiadomości, nie podawać danych osobowych na nieznanych stronach i nie klikać w podejrzane linki.

  • Oszustwa przy zakupach w sieci – to sytuacje, w których sprzedawca nie wysyła zamówionego towaru, wysyła towar niezgodny z opisem lub żąda dodatkowych opłat. Może to dotyczyć zarówno aukcji internetowych, jak i sklepów online. Aby się przed tym bronić, należy sprawdzać opinie o sprzedawcy i sklepie, czytać dokładnie warunki transakcji i korzystać z bezpiecznych metod płatności.

  • Cyberprzemoc – to prześladowanie, nękanie, obrażanie lub szantażowanie kogoś przez internet. Może to mieć negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie psychiczne ofiary. Aby się przed tym chronić, należy ograniczać dostęp do swoich danych osobowych i zdjęć w sieci, nie odpowiadać na agresywne wiadomości i zgłaszać nadużycia odpowiednim służbom.

  • Ataki na urządzenia podłączone do sieci – to zagrożenie polega na infekowaniu urządzeń, takich jak komputery, smartfony, tablety, routery, kamery czy telewizory, które są podłączone do internetu. Celem ataku może być wykorzystanie zasobów urządzenia do przeprowadzania innych ataków, kradzież danych lub szantaż. Aby się przed tym chronić, należy aktualizować oprogramowanie urządzeń, zmieniać domyślne hasła dostępu i nie łączyć się z nieznanymi sieciami Wi-Fi.

  • Ransomware – to rodzaj złośliwego oprogramowania, które szyfruje dane na dysku i żąda okupu za ich odszyfrowanie. Może to dotknąć zarówno użytkowników indywidualnych, jak i firm czy instytucji. Aby się przed tym ustrzec, należy robić regularne kopie zapasowe danych, nie otwierać podejrzanych załączników lub linków i używać wiarygodnego antywirusa.

  • Ataki DDoS – to ataki polegające na zalewaniu serwera lub strony internetowej ogromną ilością zapytań, co powoduje jego przeciążenie i niedostępność dla prawdziwych użytkowników. Może to mieć na celu zakłócenie działalności firmy lub instytucji, wymuszenie okupu lub odwrócenie uwagi od innych ataków. Aby się przed tym bronić, należy stosować odpowiednie zabezpieczenia sieciowe, monitorować ruch i wykrywać anomalie.

Aktualne promocje
Promocja superszybki Internet 10Mb+

promocja_czerwiec_pion.gif

Promocja ograniczona terytorialnie